آموزش زبان برنامه نویسی روبی – متغییرها و انواع داده

آموزش زبان برنامه نویسی روبی - متغییرها و انواع داده

در این جلسه با متغییرها در روبی آشنا خواهیم شد ولی قبل از شروع مبحث متغییرها در روبی اجاز دهید تا یکسری موارد دیگر رو باهم یاد بگیریم.
روبی | ruby
روبی | ruby
اگر کاربر گنو/لینوکس هستید ترمینال و اگر کاربر ویندوز هستید CMD خود را باز کنید.(نکته: از این پس بجای محیط کامندلاین، CMD؛ ترمینال رو بکار خواهم برد پس اگر کاربر ویندوز هستید هر زمان ترمینال رو مشاهده کردید بدانید در ویندوز منظورم همان cmd هست!)
(بیشتر…)

آموزش نصب و راه اندازی روبی در سیستم عامل لینوکس و ویندوز

آموزش نصب و راه اندازی روبی در سیستم عامل لینوکس و ویندوز

برای استفاده از برنامه‌های نوشته شده و همچنین برنامه نویسی به زبان روبی باید مفسر روبی رو بر روی سیستم عامل خودمون نصب کنیم؛ با توجه به سیستم عامل خودتون یکی از مراحل نصب زیر را دنبال کنید.  

آموزش نصب روبی در سیستم عامل‌های گنو/لینوکسی

برای نصب روبی در توزیع‌های دبیان بیسی (مانند: اوبونتو، لینوکس مینت، دبیان، زوبنتو و...) ترمینال خودتون رو باز کرده و دستور زیر را وارد نمایید.
و برای نصب روبی در توزیع‌های ردهتی، فدروا در ترمینال دستور زیر را وارد کنید.
همین نصب روبی در گنو/لینوکس به پایان رسید.
(بیشتر…)

آموزش زبان برنامه نویسی روبی – مقدمه

آموزش زبان برنامه نویسی روبی - مقدمه

روبی (Ruby) یک زبان برنامه نویسی اسکریپتی شی‌گرا می‌باشد که در دهه ۱۹۹۰ میلادی توسط Yukihiro Matsumoto در ژاپن ساخته (اختراع) شد.

تاریخچه زبان برنامه نویسی روبی به نقل از ویکی‌پدیا

زبان روبی رسماً در روز ۲۴ فوریه ۱۹۹۳ (۵ اسفند ۱۳۷۱) توسط یوکیهیرو ماتسوموتو معرفی شد. او دنبال ساخت زبانی بود که امکانات متعادلی برای برنامه‌نویسی تابعی و برنامه‌نویسی دستوری برای برنامه‌نویس فراهم آورد. ماتسوموتو دربارهٔ انگیزه‌اش برای ساخت روبی می‌گوید: «در جستجوی زبانی بودم که از پایتون شیءگراتر و از پرل قدرتمندتر باشد. برای همین تصمیم گرفتم خودم آن را بسازم».

(بیشتر…)